Szanowni Państwo,

 

Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin

Współorganizatorzy

oraz Komitet Organizacyjny Konkursu

informują, że uroczysta Gala XVIII Edycji Konkursu

„O Kryształową Cegłę”,

odbędzie się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego

w Lublinie przy ul. Akademickiej 15, w dniu 14 grudnia 2018 r. o godzinie 17:00

INWESTYCJA:  Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu

ul. Piłsudskiego Zamość

 

 

Inwestor
Obywatelski Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu, oraz Prezydent Miasta Zamość. Ponadto w zakresie zagospodarowania przestrzeni publicznej wspólna realizacja z Ministrem Obrony Narodowej reprezentowanym przez Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Lublinie oraz z 32 Wojskowym Oddziałem Gospodarczym w Zamościu. Czynny udział społeczeństwa Zamościa i okolic w zbieraniu środków na odbudowę pomnika. Ministerstwo Obrony Narodowej — znaczna pomoc finansowa.
Projektant
artysta Marek Maślaniec
architektura
Jan Radzik
konstrukcja
mgr inż. Andrzej Szymański
Wykonawca
AMW SINEVIA Sp. z o.o.
ul. Paderewskiego 6 Nowy Dwór Mazowiecki
PRO-TECH Technika Grzewcza Sp. z o.o.
ul. Namysłowskiego 2 Zamość
Zakład Kamieniarski "KALCYT" Sp. z o.o. Prażmo i Hawryluk
ul. Głuska 254 Lublin
OPIS OBIEKTU

W poniedziałek 5 listopada 2018 r., na kilka dni przed setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, odbyło się odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu na działce nr 1/120, na terenie Koszar, przed Klubem Batalionowym przy ul. Piłsudskiego w Zamościu. Postać Marszałka łącznie z postumentem ma około 7,7m wysokości (sama postać ma około 2,7 m). Postać Marszałka wykonana z brązu, jest wsparta na szabli, ma charakterystycznie zarzucony na ramiona płaszcz. Marszałek stoi na postumencie wykonanym z granitu strzegomskiego. Na pomniku widnieją słowa „Józefowi Piłsudskiemu, Marszałkowi Polski w 100 rocznicę odzyskania niepodległości - Mieszkańcy Zamościa, Zamość 5 listopada 2018 rok ". Pomnik jest idealnie wkomponowany w otoczenie. Teren wokół pomnika został uporządkowany i utwardzony płytami granitowymi nadając temu miejscu właściwą dla niego rangę.

Inspiracją tego przedsięwzięcia był fakt, że na tym terenie usytuowany był przed wojną podobny pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, który został zniszczony w 1942 r. przez hitlerowców.

< Powrót do listy obiektów