Szanowni Państwo,
Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin
Współorganizatorzy
oraz Komitet Organizacyjny Konkursu
informują, że uroczysta Gala XVIII Edycji Konkursu
„O Kryształową Cegłę”,
odbędzie się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego
w Lublinie przy ul. Akademickiej 15, w dniu 14 grudnia 2018 r. o godzinie 17:00
INWESTYCJA: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1
ul. Stanisława Staszica 16, Lublin
Inwestycja obejmowała budowę nowego budynku z lądowiskiem wyniesionym oraz instalacjami wewnętrznymi wraz z zagospodarowaniem terenu i instalacjami zewnętrznymi, budowę zjazdu z drogi krajowej nr 82 z wykonaniem obiektu mostowego nad rzeką Czechówką, budową miejsc parkingowych, wykonanie dojść, dojazdów, schodów zewnętrznych, konstrukcji oporowych i zapór przeciwwodnych a także budowę towarzyszących budowli technicznych: budynek gazów medycznych ze zbiornikiem tlenu, stacja dezynfekcji ścieków, hydrofornia, stacja redukcyjna gazu. Zlikwidowano: istniejącą stacji redukcyjnej gazu ziemnego, istniejące ujęcie wody (wybudowano nowe), istniejący zbiornik tlenu. Została przebudowana istniejące podziemna komora trafostacji.
Zostały rozebrane istniejące budynki szpitalne F-16, G-16, H-16 oraz istniejące budynki garażowe, magazynowe i techniczne.
Roboty rozbiórkowe prowadzono etapami, w gęstej zabudowie, zapewniając ciągłe funkcjonowanie istniejących, czynnych budynków szpitalnych.
W związku z lokalizacją inwestycji w obszarze zespołu urbanistycznego Starego Miasta i Śródmieścia miasta Lublina, wpisanym do rejestru zabytków, inwestycja wymagała uzgodnień z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków oraz Urzędem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Prace realizowano pod nadzorem archeologa, w tym przeprowadzono terenowe badania archeologiczne wraz z inwentaryzacją odsłoniętych obiektów, analizą i opracowaniem wyników w formie dokumentacji.
Budynek szpitalny G16 0 kubaturze 152 296,64 m3, powierzchni zabudowy 5 631 m2 i powierzchni całkowitej 33 668,46 m2 zaprojektowano jako 8-kondygnacyjny obiekt z lądowiskiem dla helikopterów na dachu oraz założonymi funkcjami:
Bryła obiektu została wpisana w zastany kontekst przestrzenny i urbanistyczny. Na tarasie górnym budynek tworzy kompozycyjne uzupełnienie pierzei ul. Staszica. Elewacja i jej podziały przestrzenne stanowią tło dla znajdującego się w sąsiedztwie zabytkowego Wirydarza Klasztornego. Na dolnym tarasie budynek został zaprojektowany tak, żeby w możliwie najmniejszym stopniu ingerować w dolinę rzeki Czechówki.
Z uwagi na złożone i niekorzystne warunki gruntowo-wodne posadowienie budynku zrealizowano na płycie fundamentowej. Niezbędne było wzmocnienie podłoża gruntowego, zabezpieczenie i odwodnienie wykopu oraz wzmocnienie fundamentów budynków sąsiadujących. Fundamenty budynków sąsiadujących wzmocniono w technologii jet-grouting w celu zabezpieczenia przed negatywnym wpływem osiadań. Dla budynków Gl 6, NW 16 i Tl 6 wzmocniono podłoże pod płytą fundamentową, wykonano poziomą przesłonę przeciwfiltracyjną w technologii iniekcji strumieniowej (Solcrete). Wykopy zabezpieczono palisadą z kolumn DSM z rozparciem oraz palisadą z pali CFA z rozparciem. Wykonano również palisady dla posadowienia murów oporowych. Budynek szpitala zrealizowano w technologii szkieletowej, dla segmentów A i B — w konstrukcji żelbetowej prefabrykowanej w zakresie słupów, belek, belek hybrydowych Pfeifer-Hybridbeam, klatek schodowych oraz płyt stropowych FIC i HM, dla segmentu C — w konstrukcji żelbetowej monolitycznej.
Stropodachy nie przewidziane pod zabudowę urządzeniami technicznymi zostały wykonane w postaci dachu zielonego z roślinnością ekstensywną. Elewacje zaprojektowano w dwóch technologiach. Bryły budynku od kondygnacji 03 w górę wykończone zostały tynkiem mineralnym barwionym w masie z boniowaniem. Na kondygnacjach od 00 do 03 zaprojektowano elewację odsuniętą na konstrukcji stalowej kotwionej do ściany zewnętrznej. Zastosowano system fasady zielonej z donicami oraz linkami umożliwiającymi pięcie się roślinności. Donice osłonięte panelami stalowymi. Za fasadą odsuniętą znajduje się elewacja tynkowana. W budynku zaprojektowano zarówno system fasadowy szklany jak i okienny z profili aluminiowych. Wewnętrzna ślusarka wykonana w postaci fasad aluminiowych, drzwi aluminiowych, drzwi stalowych i płytowych oraz drzwi i okien wewnętrznych specjalistycznych, w tym wyposażonych w osłony RTG zgodnie z projektem osłon radiologicznych. W salach operacyjnych wykonano zabudowę ścian i stropów z paneli prefabrykowanych w systemie zabudowy ze stali nierdzewnej. Budynek wyposażono w 8 dźwigów towarowo-osobowych przystosowanych do użytkowania w szpitalach.
Budynek G-16 wyposażono w instalacje wewnętrzne (instalacja co, instalacja ciepła technologicznego, wentylacji mechanicznej, klimatyzacji, instalacja wody lodowej, instalacje chłodnicze freonowe, instalacja kanalizacji skroplin, instalacja hydrantowa, instalacja kanalizacji sanitarnej i deszczowej, instalacja ciepłej i zimnej wody i cyrkulacji, instalacja do nawadniania zielonej fasady, instalacja gazów medycznych, instalacje oświetlenia podstawowego, instalacja oświetlenia ewakuacyjnego, instalacja gniazd wtyczkowych ogólnych 230V, instalacja gniazd wtyczkowych technologicznych 230V, instalacja 230VAC zasilanych w układzie sieciowym IT, instalacja siły podstawowej, rezerwowanej i gwarantowanej z UPS, instalacja zasilania urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, instalacje dźwigów (osobowy i towarowy bez maszynowni), instalacja ochrony przeciwprzepięciowej, instalacja antyelektrostatyczna, instalacja uziemiająca, połączeń wyrównawczych, odgromowa, System Sygnalizacji Pożaru, instalacja kontroli dostępu, instalacja zbiorczej anteny RTV, system telewizji dozorowej CCTV, instalacja sygnalizacji zagrożenia włamaniem lub napadem, instalacja sieci strukturalnych, instalacja BMS, system przyzywowy i system kolejkowy, system gaszenia pożaru w serwerowni), instalacjami zewnętrznymi.
W ramach elementów infrastruktury zewnętrznej, zagospodarowania terenu i budowli towarzyszących zrealizowano m.in. automatyczne zapory przeciwpowodziowe dla części działki znajdującej się w obszarze zagrożenia powodzią, zjazd z drogi krajowej wraz z obiektem mostowym, budynek gazów medycznych ze zbiornikiem tlenu, stację dezynfekcji ścieków, hydrofornię, stację redukcyjną gazu, budowę nowego ujęcia wody, przebudowę istniejącej podziemnej komory traf stacji w budynku F 16, drogi i chodniki wewnętrzne, przebudowano wjazd i plac wewnętrzny od ul. Staszica wraz z aranżacją zieleni.