Szanowni Państwo,
Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin
Współorganizatorzy
oraz Komitet Organizacyjny Konkursu
informują, że uroczysta Gala XVIII Edycji Konkursu
„O Kryształową Cegłę”,
odbędzie się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego
w Lublinie przy ul. Akademickiej 15, w dniu 14 grudnia 2018 r. o godzinie 17:00
INWESTYCJA: Instalacja fotowoltaiczna, na obiekcie Aliplast Sp. z o.o.
ul. Wacława Moritza 3, Lublin
Aliplast od lat prowadzi politykę zrównoważonego rozwoju, stawiając sobie za cel osiągnięcie neutralności środowiskowej. Jako jeden z największych producentów systemów i profili aluminiowych dąży do minimalizowania wpływu na środowisko i klimat.
Wybudowana instalacja fotowoltaiczna została zamontowana na dachu systemem klejonym o mocy łącznej ok 2x1,3 MW.
W skład instalacji wchodzą:
- dwie stacje transformatorowe o mocy 1250 kVA każda, wyposażone w systemy telemechaniki, łączności dyspozytorskiej z operatorem sieci PGE Dystrybucja S.A. , pomiaru wyprodukowanej energii odnawialnej oraz systemów przetwarzania do parametrów sieci przesyłowej.
- dziewiętnaście inwerterów przetwarzających energię słoneczną w energię elektryczną prądu
i napięcia przemiennego.
- 1600 szt. Modułów fotowoltaicznych o mocy 565W.
- kilometry przewodów solarnych łączących, koryt i lekkich konstrukcji montażowych.
Wykonana instalacja spełnia normy bezpieczeństwa, jest zgodna z przepisami norm budowlanych i energetycznych. Produkowana energia w 98% zostanie zużyta przez firmę Aliplast Sp. z o.o. dla zasilania linii montażowych co zapewni wysoką efektywność energetyczną procesów produkcyjnych oraz zapewni dostosowanie się Aliplast Sp. z o.o. do rosnących wymagań w zakresie wymagań ochrony środowiska oraz redukcji emisji CO2.
Wykonanie tak dużej instalacji na dachu było nie lada wyzwaniem. Należało sprawdzić wytrzymałość dachu na zwiększone obciążenie. Dachy hal produkcyjnych są pokryte membraną ułożoną bezpośrednio na izolacji termicznej, co wykluczyło większość standardowych technik montażu.
Aby sprostać wyzwaniu zastosowano innowacyjną technikę montażu na lekkiej konstrukcji przyklejanej bezpośrednio za pomocą specjalnego systemu bezpośrednio do membrany. Dlatego też montaż instalacji był znacznie trudniejszy i skomplikowany. Dodatkowo utrudnieniem okazał się rozległy obszar dachu bez możliwości użycia sprzętu mechanicznego.
Pomimo szeregu napotkanych wyzwań znaleziono sposoby aby prace zakończyły się sukcesem.