Szanowni Państwo,

 

Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin

Współorganizatorzy

oraz Komitet Organizacyjny Konkursu

informują, że uroczysta Gala XVIII Edycji Konkursu

„O Kryształową Cegłę”,

odbędzie się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego

w Lublinie przy ul. Akademickiej 15, w dniu 14 grudnia 2018 r. o godzinie 17:00

INWESTYCJA:  Budynek dawnej Akademii Zamojskiej

ul. Akademicka 8, Zamość

 

 

Inwestor
Urząd Miasta Zamość, Wydział Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych
Rynek Wieki 13 , Zamość
Biuro Projektowe
PAS PROJEKT
ul. Plantowa 5, Nadarzyn
Gorycki & Sznyterman sp. z o.o.
ul. Tytusa Chałubińskiego 53, Kraków
Pracownia Autorska arch. Jan Burmas
ul. Staszica 23/2, Zamość
Projektant
architektura
mgr inż. arch. Małgorzata Golenko
architektura
mgr inż. arch. Tadeusz Nowak
architektura
mgr inż. arch. Paweł Górkiewicz
architektura
mgr inż. arch. Dominika Przebindowska
architektura
mgr inż. arch. Jan Burmas
architektura
mgr inż. arch. Barbara Skórzyńska-Terlecka
konstrukcja
mgr inż. Tadeusz Cybulski
konstrukcja
mgr inż. Łukasz Ślaga
konstrukcja
mgr inż. Ewa Prochwicz
konstrukcja
inż. Jan Dworzycki
Wykonawca
Lubren Sp. z o.o.
ul. Niecała 3/5, Lublin
Podwykonawca
Hup-Bud Sp. z o.o.
ul. Łużyczan 10 lok. U7, Lublin
OPIS OBIEKTU

Przedmiotem inwestycji była rewitalizacja historycznego obiektu Akademii Zamojskiej w Zamościu.

Budynek dawnej Akademii Zamojskiej zlokalizowany jest na obszarze Starego Miasta w Zamościu, wpisanego w 1992 r na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako doskonały przykład miasta renesansowego z końca XVI w. Wykonane prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane w budynku Akademii oraz otoczeniu objęły remont konserwatorski budynku Akademii wraz z zagospodarowaniem i uzbrojeniem terenu oraz zaadaptowanie części budynku na cele działalności kulturalnej. Robotami budowlanymi objęty został cały budynek dawnej Akademii z dziedzińcem, elementy zagospodarowania i uzbrojenia terenu. Prace aranżacyjne zostały wykonane w części pomieszczeń obiektu przeznaczonych na działalność ekspozycyjną i działalność kulturalną.

Z ogólnej przestrzeni użytkowej budynku Akademii Zamojskiej wynoszącej 7956,60 m2 na cele kulturalne przeznaczono powierzchnię 2971,51 m2.
Trzy pomieszczenia na parterze adaptowano na ekspozycję muzealną pn. Dzieje Akademii Zamojskiej i drukarni akademickiej, piętro drugie (poddasze) w całości adaptowano na cele kulturalne Zamojskiej Akademii Kultury. Zadanie obejmowało remont konserwatorski przywracający budynkowi dawnej Akademii Zamojskiej formę z drugiej połowy XVIII w. Zrealizowane prace miału ma celu przebudowę korpusu budynku, przywrócenie historycznego układu przestrzennego pomieszczeń, wykonanie nadbudowy przez odtworzenie dachu mansardowego, co pozwoliło na odtworzenie bryły budynku w formie z 2 połowy XVIII w oraz adaptację powierzchni na cele użytkowe. Przeprowadzenie prac konserwatorskich we wnętrzach, na elewacjach, pozwoliło na objęcie ochroną zachowanych elementów zabytkowych oraz przywrócenie charakteru budynku w formie, jaką prezentował przed likwidacją Akademii. Obiekt wpisany do rejestru zabytków woj. Lubelskiego. Zakres wykonanych robót budowlanych i konserwatorskich, obejmował odtworzenie historycznej bryły dawnego gmachu Akademii Zamojskiej oraz wyglądu elewacji, konserwację i restaurację XVII-wiecznych, XVIII-wiecznych i XX-wiecznych polichromii oraz zachowanych elementów kamiennych. Przywrócenie wysokiego, mansardowego dachu, krytego dachówką ceramiczną: wymianę stolarki okiennej na drewnianą, skrzynkową; wykonanie schodów z parteru na piętro z zastosowaniem okładziny drewnianej, odtworzenie portalu zachodniego i cokołu budynku z piaskowca, aranżację dziedzińca wewnętrznego przy użyciu klinkieru naturalnego; wykonanie obróbek blacharskich z blachy tytanowo-cynkowej. Usunięcie wtórnych przemurowań z podcieni dziedzińca wewnętrznego i zastąpienie ich przeszkleniami z zastosowaniem profili aluminiowych. W przeprowadzonych pracach konserwatorskich polichromii zarówno dawnej (technika fresku), jaki nowożytnej (techniki mieszanej) zastosowano materiały konserwatorskie w postaci zapraw wapienno piaskowych o odpowiednio dobranej frakcji. Użyto je do uzupełnień rekonstruowanych patii tynkarskich scalających przedstawienia malarskie oraz farb w postaci pigmentów nieorganicznych, do rekonstrukcji warstwy malarskiej. Wyprawy rekonstruowane malowano w kolorze neutralnej, przełamanej bieli farbami silikatowymi o odpowiedniej paro przepuszczalności. Całość polichromii zabezpieczono werniksem metodą natrysku.

< Powrót do listy obiektów