Szanowni Państwo,
Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin
Współorganizatorzy
oraz Komitet Organizacyjny Konkursu
informują, że uroczysta Gala XVIII Edycji Konkursu
„O Kryształową Cegłę”,
odbędzie się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego
w Lublinie przy ul. Akademickiej 15, w dniu 14 grudnia 2018 r. o godzinie 17:00
INWESTYCJA: Rewaloryzacja kamienicy w Lublinie - ulica Niecała
ul. Niecała 3, Lublin
Kamienica wybudowana w 1881 r. według projektu nieznanego architekta.
Budynek wolnostojący, w póĹşniejszym okresie został połączony łącznikiem ze szkołą podstawową. W parterze łącznika znajduje się brama zapewniająca dojazd na dziedziniec kamienicy.
Obiekt to budynek murowany, w całości podpiwniczony, trzykondygnacyjny z użytkowanym poddaszem. W osi budynku znajduje klatka schodowa.
Elewacja frontowa o układzie symetrycznym, dziewięcioosiowa, z podkreślonym ryzalitem w części środkowej budynku. Boniowanie na całym parterze z wprowadzającymi podział pionowy pilastrami na kondygnacjach wyższych. Poszczególne kondygnacje rozdzielone są gzymsami kordonowymi. Całość zwieńczona jest wydatnym gzymsem koronującym. Bogato zdobione są również opaski okienne i gzymsy nad oknami. Wejście główne ujęte jest dwukolumnowym portykiem z kolumnami kanelowanymi wysuniętym znacznie poza lice ściany budynku. Zwieńczenie wejścia podkreślone jest architrawem z tryglifami i elementem sztukatorskim symetrycznym, wolutowo-roślinnym z kartuszem daty wzniesienia budynku. Elewacje boczne z delikatnym detalem architektonicznym. Elewacja tylna - od podwórza prosta, podkreślona półokrągłą klatką schodową na osi. Stolarka okienna drewniana z rzeĹşbionymi listwami dociskowymi. Balkony kamienne na wzmocnionych oryginalnych żeliwnych kroksztynach. Kamienica pełni funkcję budynku usługowego-mieszkalnego. We wnętrzu budynku został zachowany podstawowy układ ścian. Na każdej kondygnacji nadziemnej oprócz poddasza zaprojektowano trzy lokale, które mogą być w stosunkowo prosty sposób łączone ze sobą Dodatkowo na poziomie parteru znajduje się pomieszczenie portiera. Na kondygnacji -1 atrakcyjnie sklepione pomieszczenia wykorzystane zostaną na sale klubowe i wystawiennicze wraz z niezbędnym zapleczem sanitarnym oraz kawiarnią z gastronomią.
Ponieważ obiekt musi spełniać wymogi budynku użyteczności, zmienione zostały schody prowadzące do wejścia głównego i cofnięte drzwi wejściowe. Zaprojektowano dĹşwig osobowy dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych z kabiną wykończoną w stylu z epoki początku XX wieku.